Svatební háčkování paní Zdislavy H.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Otisky prstů
 
Háčkování
 
Hračkování

háčkované hračky na internetu

 Vzkazy

 

 

 

 


 

Paní Zdislava nám poslala pár  fotografií svých skvostných háčkovaných výrobků. S jejím svolením je zde předkládám k obdivu i ostatním.

Návody na panenku nám paní Zdislava poskytla,
ostatní návody od paní Zdislavy najdete v budoucnu na jejích vlastních stránkách
(
http://hluzdionv.websnadno.cz/hackovani.html).

Kochejte se a tvořte! :-)

 

             Návod od paní Zdislavy

Klobouček.

Je velmi jednoduchý, spojíme 8 ř.o. do kruhu, 2.ř. - 24 dl.s., 3.ř. - 2 dl.s.do prvního dl.s.předcházející ř., 2 ř.o. a 2 dl.s. do dalšího dl.s., 4 ř.o., opakujeme celkem 6x. Máme vytvořený základ pro menší ananasový vzor, který najdeme v nějakém časopise na háčkování např.Diana, Sabrina, atd., pokud neumíme stačí když budeme dělat obloučky z 5 ř.o. stále dokola nad sebou, až se nám utvoří kulaté dýnko kloboučku. Asi 13.ř., pak děláme krempu, aby se rozšířila, háčkujeme do každého obloučku 2x obloučky z 5ř.o. a zase spirálovitě 8-10 ř., poslední řadu obháčkujeme k.s. s pikotkami, není nutné, dle libosti a velikosti hlavy panenky. Při škrobení používám hustější škrob, aby držel tvar, použiji polystyrénovou kouli, kterou rozřežu na půlku (dá se koupit v zahrádkářských potřebách). Aby se klobouček nepřilepil na polystyren, dám kouli do mikrotenového sáčku, položím na nějakou podložku a natvaruji, příp. špendlíkem vypnu krempu. A máme hotovo.

Halenka.

Začínáme ozdobnými obloučky, které se háčkují - 4 ř.o., dl.s. zpět do prvního ř.o., dále háčkujeme jen 3 ř.o., dl.s. zpět do spojení ř.o. a dl.s., uháčkujeme 20 ozdobných obloučků, 1.ř. na začátek ř. háčkujeme vždy 5 ř.o., dále háčkujeme obloučky ze 4 ř.o., vždy pod dl.s. a další do spoje dl.s. a ř.o., máme v této řadě 40 obloučků, uháčkujeme celkem 4. řady, nyní si označím rozdělení odlišnou barvou, protože budeme přidávat jako raglánovým způsobem. Přidávám vždy v lícové straně a druhou řadu uháčkuji zpět bez přidání. Rozdělení  př.díl 3 obl., 1 obl. označím, rukávek 12 obl., 1 obl.označím, zadní díl 6 obl., 1 obl. označím, rukávek 12 obl., 1 obl. označím, př. díl 3 obl., označení je patrné i z té fotografie, přidáváme celkem 3x, vždy před a za označeným obloučkem. Uháčkujeme celkem 10 ř. a nyní sháčkujeme dohromady přední díly a zadní díl, máme celkem 6,1,12,1,6, celkem 26 obloučků (záleží jak jsme počítali a přidávali), uháčkujeme celkem dalších 6 ř. obloučky a zase přidáváme vždy do třetího obloučku jeden oblouček navíc, v této ředě háčkujeme již obloučky z  5 ř.o., aby se to trošku rozšířilo, uháčkujeme celkem 8 ř.. Nyní obháčkujeme obloučky krátkými sloupky, pokračujeme bez přerušení příze na jeden přední díl - 3 řady k.s., pokračujeme obháčkováním výstřihu až se dostaneme na druhý předí díl a zase 3 řady k.s., ukončíme a zapošijeme. Nyní se vrátíme na rukávy, tam uháčkujeme celkem 10 řad a pak pod každý oblouček krátký sloupek, čímž rukávek nařasíme a zároveň zháčkujeme dohromady. Na přední díly našiju 3 patentky z umělé hmoty, aby nebyly vidět, řadou před rozšířením jako na sukni protáhnu uháčkovaný pásek z dvojité příze, lehce naškrobím, rukávy natvaruji pomocí mikroten sáčků a nechám uschnout. Mám další hotovo.

Sukně.

Začínám opět ozdobnými obloučky. Uháčkuji 24 obloučků a spojím pevným okem do kruhu. Tady ovšem nepřidávám tolik obloučků. Základ tvoří kruh z obloučků z 5 řetízkových ok, háčkovaný stále dokola nad sebou, je vidět na fotografii. Uháčkujeme 8 řad po 36 obloučkách, označim poslední řadu, přidám na 54 obloučků, uháčkuji 11 ř., označím poslední řadu, přidám rozděleně na 81 obloučků a háčkuji dalších 11 řad a již navazuji opět ananasovým vzorem který má aspoň 11 řad vzorku, opět najdu v nějakém časopisu, když si netroufnu na ananas, přidám do každého druhého obloučku ještě jeden a tím se mi to nařasí na volány. Volány háčkuji vždy v označených řadách, které ještě přejedu jednou řadou obloučků, aby se to nepletlo. Jen si musím dávat pozor, abych se strefila do správné řady. Chce to notnou dávku trpělivosti, protože když to háčkujete, zdá se to být nekonečné, ale výsledek stojí za to. Nejnáročnější bude asi škrobení. Až máme uháčkované, naškrobíme mírně celou sukni, necháme uschnout, vyžehlíme jednotlivé kanýry, je to dřina a strašně to dlouho trvá.
Pak si nachystám hustější škrob a začínám od vrchního kanýru, podložím si opět, abych nenaškrobila i ostatní kanýry, igelitem, nebo něčím podobným (existuje umělá hmota, která se přidává do prokládání nábytku při expedici) a nanáším pomocí houbičky škrob na kanýr, vytvaruji pomocí natáček (tzv.suchý zip) do potřebného tvaru a nechám zaschnout. Toto je zdlouhavá práce, protože jeden kanýr než je suchý, trvá i dva dny. Po zaschnutí stáhnu nití a škrobím další kanýr, až mám všechno naškrobené, dotvaruji kulmofénem a mám hotovo. Panenky kupuji u Vietnamců, jsou poměrně laciné, jedna vyjde na 180,-Kč. Pod háčkované šaty ušiji ze saténu halenku a kolovou sukni. Obyčejně se domluvím s nevěstou jaké má šaty, nebo doplňky a přizpůsobím barvu saténu. Na nožičky připevním přísavky, které se dají koupit v galantérii a připevnit na auto, to už je hračka.

Všechny mé výrobky jsou z příze "Sněhurka", na škrobení používám jen škrob za studena, který ředím dle potřeby tuhosti výrobků.

Tak a to je celý ten můj zázrak, trvá to všechno než se to zhotoví, ušije a naškrobí asi 100 hodin, ale protože se to nedá dělat každý den, obyčejně jsem věděla dopředu asi půl roku, kdy se kdo vdává a jakou by měl asi představu, jak to má vypadat, takže jsem dělala po večerech, maximálně dvě hodiny a ne každý den, to by prostě nešlo. Pro mě je to relax od papírové práce, ale teď když jsem v důchodě, tak budu mít více času , takže budu asi jen relaxovat. Ostatní popisy pak najdete v budoucnu na mých stránkách. Dám vědět, až budou hotové.
úvod

úvod